Kontaktujte nás|Po-Pá 9-16:30h
MALINA GROUP

Co jsou to baterie LiFePO4?

Baterie LiFePO4 jsou typem lithiových baterií vyrobených z fosforečnanu lithného a železa. Mezi další lithiové baterie patří např:

  • Oxid kobaltnatý lithný (LiCoO22)
  • Oxid lithium-nikl-mangan-kobaltový (LiNiMnCoO2)
  • titaničitan lithný (LTO)
  • Oxid lithium-manganičitý (LiMn2O4)
  • Oxid lithium-nikl-kobalt-hlinitý (LiNiCoAlO2)

Některé z těchto prvků si možná pamatujete z hodin chemie. Byli to právě chemici, kteří objevili nejlepší kombinace lithia pro baterie. Zkrátka a dobře, tak se zrodila baterie LiFePO4. (Přesněji řečeno v roce 1996 na Texaské univerzitě). LiFePO4 je nyní známá jako nejbezpečnější, nejstabilnější a nejspolehlivější lithiová baterie.

Baterie LiFePO4 sice není nejvhodnější pro nositelná zařízení, jako jsou hodinky (díky nižší hustotě energie ve srovnání s jinými lithium-iontovými bateriemi), ale ukazuje se, že je zdaleka nejlepší pro domácí solární systémy. Proč?

Za prvé, životnost cyklu baterie LiFePO4 je více než 4x delší než u jiných lithium-iontových baterií.

Je to také nejbezpečnější typ lithiové baterie na trhu, bezpečnější než lithium-iontové a jiné typy baterií.

A v neposlední řadě baterie LiFePO4 nejenže mohou standardně dosáhnout 3 000-5 000 cyklů nebo více (naše Gen2 Solarni PowerWall Baterie až 7000), ale mohou rovněž docílit 100 % hloubky vybití (DOD). Proč je to důležité? Protože to znamená, že u LiFePO4 se (na rozdíl od jiných baterií) nemusíte obávat nadměrného vybití baterie. Také ji díky tomu můžete používat delší dobu. Ve skutečnosti můžete naší baterii LiFePO4 používat po mnoho let déle než jiné typy baterií (její životnost je minimálně 7 000 cyklů – to je přibližně 15 let), takže průměrné náklady v průběhu času jsou mnohem lepší. Takto si stojí baterie LiFePO4 v porovnání s lithium-iontovými.

Bezpečná a stabilní chemie

Baterie LifePO4 mají nejbezpečnější lithiovou chemii. Je to proto, že fosforečnan lithia a železa má lepší tepelnou a strukturální stabilitu. To znamená, že je nehořlavý a vydrží vysoké teploty, aniž by se rozkládal. Není náchylný k tepelnému vybíjení a udrží se chladný při pokojové teplotě.

Pokud baterii LiFePO4 vystavíte vysokým teplotám nebo nebezpečným událostem (například zkratu nebo havárii), nezačne hořet ani nevybuchne. Pro ty, kteří používají naše baterie každý den doma je tato skutečnost uklidňující.

Šetrné k životnímu prostředí

Baterie LiFePO4 jsou pro naši planetu přínosem už jen proto, že se dají dobíjet. Tím však jejich šetrnost k životnímu prostředí nekončí. Na rozdíl od olověných a nikl-oxidových lithiových baterií nejsou toxické a nevytékají. Můžete je také recyklovat. Nebudete to však muset dělat často, protože od nás vydrží minimálně 7000 cyklů. To znamená, že je můžete vybít (nejméně) 7000krát. Pro srovnání, olověné akumulátory vydrží pouze 300-400 cyklů.